כלים שלובים

Kelim Shloovim

כלים שלובים הוא מיזם חברתי שהוקם על ידי העמותות גוונים ושיקום אחר. המיזם מוכר מוצרים המיוצרים על ידי עמותות בישראל או עבורן, באמצעות חנות ואתר אינטרנט.

 

בתהליך המיתוג של העמותה ביקשנו להמחיש את הפעילות הייחודית שלה מחד ואת איכות המוצרים מאידך. על מנת לענות לענות על שתי הבקשות הללו בחרנו בצבעוניות זרחנית ובולטת ועיצבנו את הלוגו כחותמת איכות.

 

בבואנו לעצב את אתר האינטרנט הקפדנו על חווית משתמש נוחה ונגישה, עם דגש על המוצרים עצמם. זאת כדי לתת לגולשים את העושר הרב של המוצרים אך גם לסייע להם להשלים את הקניה במהירות ובנוחות.

Kelim Shloovim is a social initiative jointly founded by the Gvanim and Shikum Acher Associations. It sells products that were designed by or for Israeli organizations, both online and in their stores.

During the branding process, we were asked to highlight both the initiative’s unique activity and the product quality. The solution came in the form of fluorescent colors and logo resembling a quality stamp.

When it came to designing the website, we focused on an easy and accessible user experience in order to show the users the wide range of products and allow them to complete their purchase quickly and conveniently.