מוקו

Moco

יצירת נראות בולטת למותג בקניון היא משימה קשה, על אחת כמה וכמה כשהמותג אינו נשען על רשת, שנהנית מנראות מצטברת אלא כשמדובר בדוכן בודד הנמצא בלב שדרת החנויות.

כאשר התבקשנו למתג את MOCO, דוכן שמוכר כל מה שקר וטעים, מטרתנו היתה ליצור מותג ייחודי ומבודל, שמתמודד בהצלחה על תשומת הלב של המבקרים בקניון.

השתמשנו בטיפוגרפיה ואייקונים מעולמות התוכן של המוצר ושילבנו אותם בעיצוב מינימליסטי, הכוח של העיצוב הוא בפלטת הצבעים המצומצמת שלו, טורקיז שחור ולבן מה שהופך אותו למזמין, זכיר ורענן.

Creating stand-out brand visibility in a mall is a tall order, even more so when the brand is not a widely-known chain, but a single stand in the middle of a shopping mall walkway.

When we were asked to work on the branding for Moco, a stand that sells all things cold and tasty, our goal was to create a unique, distinctive brand that successfully caters to the needs of all mall visitors.

We decided to use typography and icons inspired by Moco’s products, and combined them with a minimalist design. The design’s main strength is its narrow color palette – turquoise, black, and white – which transforms it into something inviting, memorable, and fresh.